CONSULATUL GENERAL AL ROMÂNIEI
la Bilbao

Comunitatea românească

Mass-media

Roman in lume (Madrid)

Director executiv: Cristina Lincu

Director comercial: Alin Mercas 

Redactor-sef: Kasandra Kalmann Nasaudean

Email: redactia@romaninlume.com, publicidad@romaninlume.com

Tel: 914 812 634 Fax: 91 481 26 95

www.romaninlume.com

 

Noi in Spania (Madrid)

Redactor: Ana Maria Cornila

Email: noiinspania@yahoo.es

Tel: 916 156 384; 692 635 246

www.noiinspania.com



Origini Romania (Madrid)

Director: Claudiu Stroe

E-mail: claudiu@clubraiz.com

Tel.: 0034 915 432 241

Fax: 0034 915 496 596

http://www.originiromania.com/

 

Romanii din Spania (Madrid)

E-mail: romaniidinspania@yahoo.es

Tel: 91 5631393, 653 435 850


Romanul din Spania

Redactor sef: Felix Damian

Tel: 662 176 738

E-mail: redactor@romanul.eu

www.romanul.eu; www.elrumano.eu


Occidentul Romanesc

Redactor sef: Kasandra Kalmann- Nasaudean

Email: redactia@occidentul-romanesc.com

www.occidentul-romanesc.com


Ziarul Nostru (Castellon)

Redactor: Oana Nitu

E-mail: expresscastellon@gmail.com

Tel: 964.234.851


Integr@t (Castellon) 

Redactori: Oana Nitu, Ionel Scrofan

E-mail: csifintercultural@gmail.com 

 

Diaspora (Castellon)

E-mail: diasporaro2008@gmail.com

Avda.del Mar no 3, Castellon, 12001

Tel: 964190707

 

Universul romanesc

Director: Cornel Drinovan

Email: cornel_drinovan@universulromanesc.netredactie@universulromanesc.net 

www.universulromanesc.net 

 
El Níe (on-line)

Redactor: Eugenia Dumitriu

E-mail: eugeniarumana@yahoo.es, elnie@elnie.com

Tel: 917489357

http://www.elnie.com

 

Nou Horizont (Valencia)

Director: Adriana Vidroiu Stanca

E-mail: redaccionHorizont@hotmail.com

Tel: 637.040.034, 687.206.814

www.nouhorizont.com

 

Romania Cultures

Directori: Rafael Argudo e Ignacio de Cossío

Redactori: Irina Onea, Victoria Boix

E-mail: culturesromania@tuvoz.es, info@romaniacultures.com

Tel: 954 98 70 57, Fax 954 98 70 77

www.romaniacultures.com
 

Rumanos Andaluces (El Ejido, Almeria)

Director: Jesús Vicente Alcaraz Lozana: directorrumanosandaluces@hotmail.com

Secretaria redaccion: Adriana Comsa: redaccionrumanosandaluces@hotmail.com

Tel: 950486526, 637261808


La Actualidad Romanesca
(Calatayud)

Director J. Alcalde Hernandez

Redactor: Magdalena Pepene

E-mail: info@lacomarcacalatayud.com; actualidadrumana@lacomarcacalatayud.com

Tel: 976884111, 976 883 343, 976 88 28 17, 976 88 24 88

Ziare.com

Corespondent: Daniel Borgula

E-mail: daniel_borgula@yahoo.com

Tel: 0034-966.108.666

www.ziare.com

Radio RKM (Madrid)

Redactor: Beniamin Claudiu Vuţă

E-mail: vbeniamin@yahoo.com

Tel. 91 508 36 27 / 647 088 285

Transmediaro Group SL (Observatorul, Transmedia FM)

coordonator radio: Sergiu Dudea
email: transmediafm@transmediaro.com
coordonator ziar: Aurora Emilia Kokounas
email: observatorul@transmediaro.com
Tel.:642.832.800; 663.061.224

www.transmediaro.com


Radio Prodiaspora

E-mail: spania@prodiaspora.de 

www.prodiaspora.de/

Radio Diaspora Online

Redactor, Editor si Realizator emisiuni pentru Spania: Kasandra Kalmann Nasaudean

Tel.: 617 080 531

E-mail: kasandra@radiodiasporaonline.com

www.radiodiasporaonline.com


Revista Spania Romaneasca (on-line)

Redactor-sef: George Vasile

e-mail: george@spaniaromaneasca.com

www.SpaniaRomaneasca.com

Radio Spania

Redactor-sef: George Vasile

e-mail: redactia@radiospania.com

www.RadioSpania.com


Gandacul de Colorado S.U.A.

Editor pentru Spania: Kasandra Kalmann-Nasaudean

E-mail: kasandra.k.nasaudean@gandaculdecolorado.com

Tel: 912 269 281, 642 823 497

www.gandaculdecolorado.com


CORESPONDENTI

Agentia Agerpres

Corespondent: Ruxandra Constantinescu

E-mail: spania@agerpres.ro; ruxandra.constantinescu@agerpres.ro

Tel: 691 793 595

www.agerpres.ro

 

Radio Romania Actualitati

Corespondent: Annamaria Damian

E-mail: ambistri@yahoo.com; annamaria.bistriceanu@gmail.com

Tel: 662 161 582

http://actualitati.srr.ro/

TVR

Corespondent: Felix Damian

 E-mail: felix_damian@yahoo.com

Tel: 662 176 738

 www.tvr.ro

Adevarul

Corespondent: Mihai Mateas

E-mail: mihai.mateas@adevarul.es

Tel: 639 561 557

www.adevarul.ro
 www.adevarul.es

Antena 1 / Antena 3

Corespondent: Magdalena Stroie

www.antena1.ro; www.antena3.ro

În prim plan

Sărbătorirea Zilei Naționale a României la Bilbao

29.11.2019

Astăzi, 29 noiembrie 2019, cu ocazia celebrării Zilei Naționale a României, Consulatul General al României la Bilbao a organizat o recepție la sediul oficiului…

Participarea consulului general al României la Bilbao la Sfânta Liturghie de la Pamplona (3 noiembrie 2019)

06.11.2019

Duminică, 3 noiembrie 2018, consulul general al României la Bilbao, Marian Popescu, a participat, alături de președintele Consiliului Județean Buzău, Petre Emanoil …

Marcarea a 95 de ani de la formarea Corpului Consular de la Bilbao

01.11.2019

Marți, 29 octombrie 2019, consulul general al României la Bilbao, Marian Popescu, a inaugurat evenimentul pentru celebrarea a 95 de ani de la formarea Corpului Consular din …